Jump to content

Światło mijania przez cały rok


Renoirdaniel
 Share

Recommended Posts

d 17. kwietnia będzie obowiązywać jazda na światłach mijania przez cały rok - poinformowało Ministerstwo Transportu. Wówczas wejdzie w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym.

 

W okresie od świtu do zmierzchu, przy normalnej przejrzystości powietrza, kierowcy, będą mogli używać świateł do jazdy dziennej - czytamy w komunikacie resortu.

 

Wchodząca w życie ustawa nakłada też na kierujących obowiązek utrzymania minimalnego odstępu między pojazdami w tunelach o długości ponad 500 metrów, znajdujących się poza obszarem zabudowanym. Na przykład dla samochodów osobowych w trakcie jazdy jest to 50 metrów.

 

Nowe przepisy wprowadzono, by zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. W Europie jazda z włączonymi światłami przez cały rok obowiązuje między innymi w Czechach i Słowacji oraz w krajach skandynawskich.

 

Od 17. kwietnia zmienią się też pytania egzaminacyjne na prawo jazdy w zakresie używania świateł i udzielania pierwszej pomocy. Uaktualnioną bazę danych pytań można znaleźć na stronie internetowej ministerstwa http://www.mt.gov.pl.

 

 

Nareszcie :)

Link to comment
Share on other sites

nie tak nie powinno być:)

jest to ograniczanie mojej wolności, tak samo jak obowiązek zapinania pasów.

dlaczego polityk ma za nie decydowac?? to obraża moją inteligencje, ja sam chce o sobie decydować. kto dał politykowi prawo decydowania co ja robie w moim WŁASNYM samochodzie??

a tak poza tym auto z właczonymi światłami pali około 0,5 litra więcej

20k km w roku *0,5/100 = 100 litrów, dziś tankowałem po 4,37 = 437zł

kto mi odda moje 437zł??

a teraz pomózcie to przez liczbe aut i wyjdzie Wam komu to sie opłacało :|

Link to comment
Share on other sites

Zapinanie pasów - OK - Twoje bezpieczeństwo - Twoja sprawa

Ale włączanie świateł to już nie tylko Twoje bezpieczeństwo ale i innych i tu się z Tobą nie zgodze. Gdyby iśc Twoim tokiem myślenia to ruch prawostronny ogranicza moją wolność, niech każdy jeździ tak jak chce :P

Link to comment
Share on other sites

jak chcesz nie musisz włączać świateł i zapinać pasów ale możesz wiecej stracić niż 437zł :P
własnie musze :|

 

Ale włączanie świateł to już nie tylko Twoje bezpieczeństwo ale i innych i tu się z Tobą nie zgodze.

pokaz mi wyniki badań że tak jest.

 

podobie jest z ograniczeniem predkości np. "specjalista" z rzadu powiedział coś takiego

"zmiejszenie prędkości o 10km/h zmiejsza ilosc wypadków smiertelnych o xx%"

i zmiejszyli jakiś czas temu z 60 do 50 w miastach

ale idąc tym tokiem myslenia zmniejszenie predkości do 0 całkiem zlikwiduje wypadki :D

 

mi nie chodzi o właczone czy wyłaczone światała (ja najczesciej tez mam włączone ale nie przeadzajmy bo czasem jest to niekonieczne) ale o to że ktoś gdzieś na górze dycyduje o mich sprawach, i to mi sie nie poodoba.

wracamy do PRLu gdzie to państwo decyduje co ludź ma robić.

 

w ostatnich czasach takich rzeczy obserwuje coraz więcej, a oznacza to tylko tyle że państwo chce myślać zamiast obywateli.

 

[edit]To moj 777 post prawie jak 666:P[/edit]

Link to comment
Share on other sites

Co do świateł przez cały rok to uważam to za porojony pomysł, ale nie do końca. Według mnie powinniśmy wziąć przykład z Węgier - tam światła cały rok obowiązują poza obszarem zabudowanym, natomiast w terenie zabudowanym już nie. I według mnie jest to prawidłowy tok myślenia - po co komu światła w korku? Dodatkowo przy takiej liczbie aut jak jest w miastach i dodatkowo święcocych słoneczku widok włączonych świateł wręcz odrzuca kierowców.

Co do wypowiedzi, że o 0,5l więcej zużycia paliwa to trochu bajka - fakt zużywa więcej paliwa ale nie aż tyle. 0.5l/100 to klimatyzacja spala a nie światła mijania. Jednak do kosztów należy doliczyć jeszcze żaróweczki i akumulator. Szkoda gadać...

Link to comment
Share on other sites

Co do świateł przez cały rok to uważam to za porojony pomysł, ale nie do końca. Według mnie powinniśmy wziąć przykład z Węgier - tam światła cały rok obowiązują poza obszarem zabudowanym, natomiast w terenie zabudowanym już nie. I według mnie jest to prawidłowy tok myślenia - po co komu światła w korku? Dodatkowo przy takiej liczbie aut jak jest w miastach i dodatkowo święcocych słoneczku widok włączonych świateł wręcz odrzuca kierowców.

a nie lepiej wziąc przykład z niemiec?? tam nie trzeba miec swiateł. cały rok to sa potrzebne w skandynawi i rosii a nie u nas

 

a poza tym mi chodziło że ta decyzje chciałbym podjąc sam a nie oddawac ją politykom :|

 

Co do wypowiedzi, że o 0,5l więcej zużycia paliwa to trochu bajka - fakt zużywa więcej paliwa ale nie aż tyle. 0.5l/100 to klimatyzacja spala a nie światła mijania.

to były pewnie amerykańska badania, u nich auta pala po 15-20 litrów więc tam moze te 0,5l jest proporcją, fakt że coś więcej jest

Link to comment
Share on other sites

Mogę jasniej

Przecież piesi nie sa oświetleni!

Włączone światła wszelkich pojazdów poprawiają poczucie pewnosci siebie kierowcy, co skłoni go do szybszej i niebezpieczniejszej jazdy (w jego mniemaniu przecież wszystko zawsze będzie widać)

Link to comment
Share on other sites

Włączone światła wszelkich pojazdów poprawiają poczucie pewnosci siebie kierowcy, co skłoni go do szybszej i niebezpieczniejszej jazdy (w jego mniemaniu przecież wszystko zawsze będzie widać)

 

A propos szybszej jazdy to kumpel mi opowiadał ostatnio, że słyszał iż trzeba będzie teraz jeździć na wyższych obrotach żeby akumulator się nie rozładował :lol: Oczywiście to bajka ale fantazja ludzka nie zna granic :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Dla mnie to głupota, bo przecież w letni dzień, w czasie gdy słońce ostro świeci, nie widać tych świateł nawet jakby "długie" włączyć. Mówie tutaj o otwartej przestrzeni a nie np. o lesie. Mogli by lepiej drogami się zająć a nie kolejne przepisy wprowadzać... jestem kierowcą i wiem, że to w statystykach wypadków drogowych nic nie zmieni.
Link to comment
Share on other sites

Jak na razie światła zwiększają ilość wypadków drogowych! Wiem to na moim przykładzie. Otóż kilka dni temu doszło w moim aucie do przegrzania instalacji elektrycznej i całe auto żywcem spłonęło. Sam strażak, który gasił to na miejscu stwierdził, że gdybym nie miał włączonych świateł zapewne nic by się nie stało. A tak tylko czekać jak auta starego typu będą się palić jeden za drugim. Po prostu, który układ stary pojazd wytrzyma maksymalnie włączoną dmuchawę i światła a do tego upał? Także dziękuje kaczorom i spółce za spalone auto i mogę im tylko przedstawić rachunek.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

generalnie to bzdura ktora w niczym\ie pomaga a tylko przeszkadza...

W ogole jak jade autem w dzien to nie widze zeby byly swiatla powlaczane [widac jak sie przyjrzy] :/

 

Ale ktoś musi na tym zarabiac... kaczory chca moze ozywic komunkacje i gospodarke w ten sposob:P [warsztaty samochodowe i komunikacja miejska]

 

A wystarczy orzeczenie tego strazaka i mozesz udezyc do sadu:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use