Jump to content

Recommended Posts

EtherumJeśli Bitcoin (BTC) jest rzekomą przyszłością pieniądza, to czym jest Ethereum? Dla kogoś nowego w przestrzeni kryptowalut jest to logiczne pytanie, ponieważ prawdopodobnie widzi on Ethereum i jego natywną kryptowalutę Ether (ETH) obok Bitcoina wszędzie gdzie tylko mozliwe,  na giełdach i w wiadomościach. Jednak nie jest do końca sprawiedliwe uważać, że Ethereum bezpośrednio konkuruje z Bitcoinem. Ma on różne cele, funkcje, a nawet technologię.

Ethereum to zdecentralizowana sieć blockchain zasilana tokenem Ether, która umożliwia użytkownikom dokonywanie transakcji, zarabianie na posiadanych zasobach poprzez stakowanie, używanie i przechowywanie niezamiennych tokenów (NFT), handel kryptowalutami, granie w gry, korzystanie z mediów społecznościowych i wiele więcej.

Obecnie jest to blockchain typu proof-of-work (PoW), ale przechodzi na proof-of-stake (PoS) z Ethereum 2.0 w celu skalowalności i bardziej przyjaznego dla środowiska podejścia.

Wielu uważa Ethereum za kolejny krok w Internecie. Jeśli scentralizowane platformy, takie jak Apple App Store, reprezentują Web 2.0, zdecentralizowana sieć zasilana przez użytkowników, taka jak Ethereum, jest Web 3.0. Ta „sieć nowej generacji” obsługuje na przykład zdecentralizowane aplikacje (DApps), zdecentralizowane finanse (DeFi) i zdecentralizowane giełdy (DEX).

 

Historia Ethereum

Ethereum nie zawsze było drugim co do wielkości projektem blockchain na świecie. Vitalik Buterin faktycznie współtworzył projekt, aby odpowiedzieć na niedociągnięcia Bitcoina. Buterin opublikował w 2013 r. białą księgę Ethereum, w której szczegółowo opisano inteligentne kontrakty — zautomatyzowane, niezmienne oświadczenia „jeśli-to” — umożliwiające rozwój zdecentralizowanych aplikacji. Chociaż rozwój DApp istniał już w przestrzeni blockchain, platformy nie były interoperacyjne. Buterin chciał, aby Ethereum ich zjednoczyło. Dla niego ujednolicenie sposobu działania i interakcji DApps było jedynym sposobem na utrzymanie adopcji.

Tak narodziło się Ethereum 1.0. Pomyśl o tym jako o sklepie Apple App Store: jedno miejsce na dziesiątki tysięcy różnych aplikacji, wszystkie przestrzegające tego samego zestawu reguł, tylko ten zestaw reguł jest na stałe zakodowany w sieci i egzekwowany autonomicznie, a programiści mogą egzekwować własne zasady w DApps. Nie ma centralnej jednostki rzadzacej jak w przypadku zAppke, ktore moze narzucac i egzekwowac zmieny przepisów. Zamiast tego władza/zarzadzanie jest w rękach ludzi, którzy działają jako społeczność.

Oczywiście zbudowanie takiej sieci nie jest tanie. Tak więc Buterin i jego współzałożyciele – Gavin Wood, Jeffrey Wilcke, Charles Hoskinson, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio i Amir Chetrit – przeprowadzili symboliczną przedsprzedaż, aby zebrać 18 439 086 dolarów w Ether, finansując obecny i przyszły rozwój Ethereum.

Grupa założyła również Fundację Ethereum w Szwajcarii, której misją jest utrzymanie i rozwój sieci. Wkrótce potem Buterin ogłosił, że fundacja będzie działać jako organizacja non-profit, co spowodowało odejście niektórych współzałożycieli.

Z biegiem czasu programiści przybyli do Ethereum z własnymi zdecentralizowanymi pomysłami. W 2016 roku ci sami użytkownicy założyli The DAO, demokratyczną grupę, która głosowała nad zmianami i propozycjami sieci. Organizacja była wspierana inteligentnym kontraktem i omijała potrzebę powołania dyrektora generalnego, który zwiastował władzę nad Ethereum. Zamiast tego większość musiała głosować nad zmianami, aby zostały wprowadzone w życie.

Jednak wszystko poszło na marne, gdy nieznany haker ukradł 40 milionów dolarów z zasobów The DAO z powodu luki w zabezpieczeniach. Aby odwrócić kradzież, DAO zagłosowało na „hard fork” Ethereum, odchodząc od starej sieci i uaktualniając do nowego protokołu, zasadniczo przechodząc poważną aktualizację oprogramowania. Ten nowy odlam (fork/widelec) zachował nazwę Ethereum, podczas gdy oryginalna sieć istnieje jako Ethereum Classic.

 

Jak działa Ethereum?

Podobnie jak Bitcoin, sieć Ethereum istnieje na tysiącach komputerów na całym świecie, dzięki użytkownikom uczestniczącym jako „węzły” (ang. nodes), a nie scentralizowany serwer. To sprawia, że sieć jest zdecentralizowana i wysoce odporna na ataki, a przez to zasadniczo niemożliwa do wyłączenia. Jeśli jeden komputer ulegnie awarii, nie ma to znaczenia, ponieważ tysiące innych utrzymują sieć.

Ethereum jest zasadniczo pojedynczym, zdecentralizowanym systemem, na którym działa komputer zwany Ethereum Virtual Machine (EVM). Każdy węzeł przechowuje kopię tego komputera, co oznacza, że wszelkie interakcje muszą zostać zweryfikowane, aby każdy mógł zaktualizować swoją kopię.

Interakcje sieciowe są inaczej uważane za „transakcje” i są przechowywane w blokach w łańcuchu blokowym Ethereum. Górnicy weryfikują te bloki przed wprowadzeniem ich do sieci i działaniem jako historia transakcji lub cyfrowa księga. Wydobywanie w celu weryfikacji transakcji jest znane jako metoda konsensusu proof-of-work. Każdy blok posiada unikalny 64-cyfrowy kod identyfikujący go. Górnicy angażują swoją moc komputera, aby znaleźć ten kod, udowadniając, że jest wyjątkowy. Ich moc komputerowa jest „dowodem” tej pracy, a górnicy są nagradzani w ETH za swoje wysiłki.

Podobnie jak Bitcoin, wszystkie transakcje Ethereum są całkowicie publiczne. Górnicy przesyłają ukończone bloki do reszty sieci, potwierdzając zmianę i dodając bloki do kopii księgi wszystkich. Potwierdzone bloki nie mogą być modyfikowane, służąc jako doskonała historia wszystkich transakcji sieciowych.

Ale jeśli górnicy otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę, skąd pochodzi ETH? Każda transakcja wiąże się z opłatą zwaną „gazem”, którą uiszcza użytkownik inicjujący daną transakcję. Opłata ta jest płacona górnikowi, który zatwierdza transakcję, zachęcając do przyszłego wydobycia i zapewniając bezpieczeństwo sieci. Gaz zasadniczo służy jako limit, ograniczający liczbę czynności, które użytkownik może wykonać w ramach jednej transakcji. Ma również na celu zapobieganie spamowi sieciowemu.

Ponieważ ETH jest bardziej tokenem użytkowym niż tokenem wartości, jego podaż jest nieskończona. Ether konsekwentnie wchodzi do obiegu w postaci nagród dla górników, a także z nagrodami za stakowanie, gdy sieć przejdzie na PoS. Teoretycznie Ether zawsze będzie poszukiwany, co oznacza, że inflacja nigdy nie powinna zdewaluować aktywów, które nie będą mogły zostać wykorzystane.

Niestety dla wielu, opłaty za gaz Ethereum mogą być dość wysokie w zależności od aktywności sieciowej. Dzieje się tak, ponieważ blok może pomieścić tylko okreslona ilosc gazu, co różni się w zależności od rodzaju i kwoty transakcji. W rezultacie górnicy wybiorą transakcje z najwyższymi opłatami za gaz, co oznacza, że użytkownicy konkurują w pierwszej kolejności o zatwierdzenie transakcji. Ta konkurencja powoduje, że opłaty są coraz wyższe, przeciążając sieć w godzinach szczytu.

Przeciążenie sieci jest poważnym problemem, chociaż został on rozwiązany w Ethereum 2.0 — które zostanie omówione jako osobna sekcja w dalszej czesci tego artykułu.

Interakcja z Ethereum wymaga kryptowaluty, która jest przechowywana w portfelu. Ten portfel łączy się z DApps, działając jako paszport dla ekosystemu Ethereum. Stamtąd każdy może kupować przedmioty, grać w gry, pożyczać pieniądze i wykonywać różne czynności, tak jak w tradycyjnym Internecie. Tylko tradycyjna sieć jest bezpłatna dla użytkowników, ponieważ udostępniają one dane osobowe. Scentralizowane podmioty prowadzące strony internetowe sprzedają te dane, aby zarabiać pieniądze.

Kryptowaluta zajmuje tutaj miejsce danych, co oznacza, że użytkownicy mogą anonimowo przeglądać i wchodzić w interakcje. Oznacza to również, że korzystanie z DApp jest niedyskryminacyjne. Na przykład żadna pożyczka ani bankowość DApp nie może odrzucić kogoś na podstawie jego rasy lub statusu finansowego. Pośrednik nie może zablokować tego, co uważa za „podejrzaną transakcję”. Użytkownicy kontrolują to, co robią i jak to robią, dlatego wielu uważa Ethereum za Web 3.0 — przyszłość interakcji w sieci.

 

Ethereum kontra Bitcoin

Chociaż Bitcoin jest najbardziej popularną kryptowalutą, społeczność Ethereum ma ambicję, aby rozszerzyć projekt. Ten pierwszy ma być cyfrowym pieniądzem i całkiem dobrze służy temu celowi. Ale Bitcoin ma swoje ograniczenia. Jest to sieć PoW, która ma problemy ze skalowaniem, przez co niektórzy uważają, że jest to bardziej magazyn wartości, podobny do złota. Bitcoin ma również twardy limit 21 milionów monet, co potwierdza jeszcze bardziej powszednie stwierdzenie.

Z drugiej strony Ethereum zamierza wyprzedzić naszą obecną infrastrukturę internetową. Planuje zautomatyzować wiele procesów, które nadal wymagają pośredników, takich jak korzystanie ze sklepu z aplikacjami lub współpraca z zarządzającymi funduszami. ETH jest używany bardziej jako sposób na interakcję z siecią niż jako sposób na przesyłanie pieniędzy, chociaż może to również zrobić.

Deweloperzy mogą budować na Ethereum, tworząc unikalny, kompatybilny z Ether token dla każdego DApp, zwany tokenem ERC-20. Chociaż proces nie jest doskonały, oznacza to, że wszystkie tokeny oparte na Ethereum są technicznie interoperacyjne. Sieć Bitcoin jest przeznaczona tylko dla Bitcoina.

 

Co osiągnięto w Ethereum?

Zdecentralizowane finanse były prawdopodobnie największym osiągnięciem sieci Ethereum. DApps, które mogą pełnić kilka funkcji w ekosystemie, pojawiły się w latach 2019-2020 i z dnia na dzień zyskują na popularności. Im więcej DApps jest używanych, tym bardziej w rezultacie będzie używana sieć Ethereum. Scena DeFi firmy Ethereum jest największą na świecie, z udanymi aplikacjami DApps, które z biegiem lat zwiększają świadomość platformy.

Artyści, na przykład, zarabiają miliony dolarów, przenosząc swoje prace do blockchainu za pomocą niewymiennych tokenów lub NFT. Można się zastanawiać, po co kupować sztukę cyfrową, skoro możemy ją po prostu zrzuty ekranu? Kolekcjonerzy chcą własności, właśnie dlatego. NFT posiadają również dowód własności i służą jako bezpieczna forma przechowywania. To w zasadzie wszystko-w-jednym dla kolekcjonerów, więc nietrudno dostrzec atrakcyjność.

Z tego samego powodu, dla którego chciałoby się oryginalnej „Mona Lisy” zamiast kopii, nawet jeśli kopia jest nie do odróżnienia od oryginalu. NFT reprezentują również przedmioty użytkowe i akcesoria w grach online. Gracze mogą ozdobić swoje domy i postacie unikalnymi zasobami od artystów, zapewniając twórcom kolejny strumień dochodów.

Deweloperzy zbudowali nieocenzurowane aplikacje społecznościowe, dzięki czemu użytkownicy mogą dawać sobie nawzajem napiwki za treści. Gry pozwalają użytkownikom inwestować w aktywa, grać, aby je rozwijać, a następnie sprzedawać z zyskiem, wydobywając rzeczywistą wartość z czasu gry. Istnieją platformy predykcyjne, które nagradzają prawidłowe prognozy i platformy freelancerów, które nie pobierają wielkiej części każdej płatności.

Wszystko to jest zarządzane autonomicznie poprzez blockchain i inteligentne kontrakty, a DeFi daje użytkownikom większą kontrolę nad swoimi funduszami niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Zalety Ethereum

Oprócz decentralizacji i anonimowości, Ethereum ma również wiele innych korzyści, takich jak brak cenzury. Na przykład, jeśli ktoś napisze coś obraźliwego, Twitter może to usunąć i ukarać tego użytkownika. Jednak na platformie mediów społecznościowych opartej na Ethereum może się to zdarzyć tylko wtedy, gdy społeczność zagłosuje na to. W ten sposób użytkownicy z różnymi punktami widzenia mogą dyskutować według własnego uznania, a wikszosc moze zadecydować, co należy, a czego nie należy mówić.

Wymogi wspólnotowe również uniemożliwiają przejęcie władzy przez złych aktorów (zle charaktery). Ktoś o złych intencjach musiałby kontrolować 51% sieci, aby dokonać zmiany, co w większości przypadków jest prawie niemożliwe. To znacznie bezpieczniejsze niż zwykły serwer, na który można się włamać i zmienic wyniki.

Do tego dochodzą inteligentne kontrakty, które automatyzują wiele czynności podejmowanych przez władze centralne w tradycyjnej sieci. Freelancer, na przykład w Upwork, musi korzystać z platformy, aby znaleźć klientów i zawrzeć umowy o płatności. Model biznesowy Upwork pobiera procent z każdej umowy, aby zapłacić pracownikom, koszty serwera itp. W Web 3.0 klient może po prostu napisać inteligentną umowę, która stwierdza: „Jeśli praca zostanie oddana w X godzinie, fundusze zostaną uwolnione ”. Zasady są zakodowane w umowie i nie mogą być zmieniane przez żadną ze stron po ich napisaniu.

Pozyskiwanie eteru staje się również łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Firmy takie jak PayPal i jego spółka zależna Venmo obsługują kupowanie kryptowalut za pomocą waluty fiducjarnej (FIAT currency) bezpośrednio w aplikacji. Biorąc pod uwagę miliony klientów na każdej platformie, z pewnością zaangażują się wcześniej niż później.

 

Wady Ethereum

Choć brzmi to jak idealna platforma, Ethereum ma kilka kluczowych problemów, które należy rozwiązać.

Pierwsza to skalowalność. Buterin wyobraził sobie Ethereum w taki sposób, w jaki istnieje teraz sieć, z milionami użytkowników wchodzących w interakcję jednocześnie. Jednak ze względu na algorytm konsensusu PoW taka interakcja jest ograniczona przez czasy walidacji bloków i opłaty za gaz. Ponadto przeszkodą jest decentralizacja; podmiot centralny, taki jak Visa, zarządza wszystkim i doprowadził do perfekcji proces transakcyjny.

Po drugie, jego dostępność. W chwili pisania tego tekstu Ethereum jest drogie w rozwoju i trudne do interakcji dla użytkowników niezaznajomionych z jego technologią. Niektóre platformy wymagają określonych portfeli, co oznacza, że należy przenieść ETH z obecnego portfela do wymaganego portfela. To zbędny krok dla użytkowników zakorzenionych w naszym obecnym ekosystemie finansowym i w najmniejszym stopniu nieprzyjazny dla początkujących.

Oczywiscie, PayPal dodaje obsługę kryptowaluty, ale użytkownicy nie mogą zrobić wiele poza utrzymywaniem jej tam. Platforma musi zintegrować się z DeFi i DApps, aby w znaczący sposób zwiększyć dostępność.

Platforma ma dobrze napisaną dokumentację na ten temat — kolejny kluczowy sposób na przyciągnięcie większej liczby użytkowników. Ale fakt korzystania z Ethereum wymaga usprawnienia. Nauka o blockchain bardzo różni się od korzystania z niego.

 

Co to jest Ethereum 2.0 (Eth2) ?

Ethereum powoli aktualizuje się do wersji 2.0, która ma przynieść algorytm konsensusu dowodu stawki. Planowana na lata 2020-2022, tradycyjna sieć Ethereum pracuje nad połączeniem z Beacon Chain — pierwszą nową funkcją Ethereum 2.0.

Łańcuch nawigacyjny nie zmienia się zbytnio na pierwszy rzut oka, ale dodaje fundamentalne zmiany niezbędne do przyszłych ulepszeń, takich jak łańcuchy odłamków (shard chains). Pamiętasz omówiony wcześniej problem skalowalności? Łańcuchy shardów i proces shardowania są dużą częścią rozwiązywania wszelkich problemów ze skalowaniem.

Sharding (odlamkowanie) to akt rozprzestrzeniania transakcji w wielu mniejszych sieciach blockchain. Te mniejsze sieci mogą być obsługiwane przez użytkowników ze słabszym sprzętem, ponieważ muszą oni przechowywać tylko informacje z tego fragmentu, a nie z całej sieci. Zasadniczo sharding sprawia, że walidacja Ethereum jest bardziej dostępna i pomaga odciążyć główną sieć.

Ethereum 2.0 ma wielu entuzjastów kryptowalut, którzy wyczuwaja tutaj wielki rozwój. Celebryci korzystają z NFT, a ogólna świadomość blockchaina rośnie. Jednak wszystkie te działania spowodowały wysokie opłaty transakcyjne i wolniejsze czasy walidacji (reakcji), co jest przykładem potrzeby Ethereum 2.0. Może to stwarzać problem, ponieważ opłaty mogą czasami kosztować ponad połowę kwoty transakcji. Na szczęście programiści DApp ciężko pracują, aby uczynić go bardziej dostępnym dla przyszlosciowych zastosowan.

Częścią tego rozwiązania jest konsensus proof-of-stake, kluczowa cecha Ethereum 2.0. Zamiast kopania, które jest energochłonne, Ethereum 2.0 oznacza przejście na algorytm konsensusu PoS. Proof-of-stake zastępuje górników walidatorami: użytkownikami, którzy przechowują blockchain Ethereum, weryfikują transakcje i nie tylko. Zasadniczo są inną formą węzłów.

Aby zostać pełnym walidatorem, należy postawić minimum 32 ETH, przynajmniej we wczesnym okresie Ethereum 2.0. Pozostawiając komputer podłączony do sieci, walidatorzy zdobywają ETH jako nagrodę za swoje wysiłki. Chodzi o to, że ci, którzy trzymaja (stake) swoje ETH, mają jak najlepsze intencje i zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić jej sukces. Dodatkowo, jeśli walidator nie weźmie udziału wprocesie lub spróbuje czegoś złośliwego, może stracić wspomniane ETH.

Argumentem za dowodem przetrzymywania (proof-of-stake) jest to, że jest to szybsza, bardziej dostępna forma konsensusu blockchain. Nie wymaga specjalnego sprzętu, takiego jak wydobycie, co oznacza, że każdy, kto ma fundusze i urządzenie, może w tym uczestniczyć. Teoretycznie ta dostępność powinna rozwijać sieć. Im więcej walidatorów, tym więcej bloków zostanie zweryfikowanych. Dodatkowe walidatory również jeszcze bardziej decentralizują Ethereum, zwiększając bezpieczeństwo w miarę rozszerzania się jego roli.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use