Jump to content

Recommended Posts

cryptoqueen.jpg.5ae91c41a549622c2e57c2c4b625e239.jpgOneCoin to system Ponzi promowany jako kryptowaluta przez bułgarskką firmy offshore OneCoin Ltd (zarejestrowane w Dubaju) i OneLife Network Ltd (zarejestrowane w Belize), obie założone przez Ruję Ignatovą we współpracy z Sebastianem Greenwood. OneCoin jest uważany za schemat Ponzi ze względu na jego strukturę organizacyjną oraz ze względu na wcześniejsze zaangażowanie wielu osób kluczowych dla OneCoin w podobne schematy. Projekt ten został opisany przez The Times jako „jedno z największych oszustw w historii”.

Prokuratorzy amerykańscy twierdzą, że program uzyskał na całym świecie około 4 miliardów dolarów. W Chinach organy ścigania odzyskały 1,7 miliarda juanów (267,5 miliona dolarów), jednocześnie ścigając 98 osób. Ruja Ignatova zniknęła w 2017 r., kiedy złożono tajny amerykański nakaz aresztowania i została zastąpiona przez jej brata Konstantina Ignatova. Większość przywódców zniknęła lub została aresztowana, ale Ruja Ignatova nie. Greenwood został aresztowany w 2018 r., podobnie jak Konstantin Ignatow w marcu 2019 r. W listopadzie 2019 r. Konstantin Ignatow przyznał się do zarzutów prania brudnych pieniędzy i oszustw. Całkowita maksymalna kara za zarzuty wyniosła 90 lat więzienia.

Zasady działania

Według OneCoin, jego główną działalnością jest sprzedaż materiałów edukacyjnych do handlu. Członkowie mogą kupować pakiety edukacyjne od 100 euro do 118 000 euro lub, według jednego z blogów branżowych, 225 500 euro. Każdy pakiet zawiera „tokeny”, które można przypisać do „kopalni” OneCoins. Mówi się, że OneCoin jest wydobywany przez serwery w dwóch witrynach w Bułgarii i jednej w Hongkongu. Każdy poziom (oprócz szóstego i siódmego) lub pakiet zawiera nowe materiały edukacyjne, które są plagiatowane z kilku źródeł. Jednak na typowym spotkaniu rekrutacyjnym OneCoin, rekruterzy mówią głównie o inwestowaniu w kryptowalutę, a materiały edukacyjne są ledwo wspominane.

Jedynym sposobem wymiany Onecoins na jakąkolwiek inną walutę była OneCoin Exchange, xcoinx, wewnętrzny rynek dla członków, którzy zainwestowali więcej niż tylko pakiet startowy. Onecoiny można było wymieniać na euro, które umieszczano w wirtualnym portfelu, z którego można było zlecić przelew. Rynek posiadał dzienne limity sprzedaży, w zależności od tego, w jakie pakiety zainwestował sprzedawca, co znacznie ograniczało liczbę monet, które można było wymienić na gotówkę.

1 marca 2016 roku, bez uprzedzenia, OneCoin wydał wewnętrzne zawiadomienie, że rynek będzie zamknięty przez dwa tygodnie z powodu konserwacji, wyjaśniając, że jest to konieczne ze względu na dużą liczbę górników i „lepszą integrację z blockchainem”. 15 marca 2016 r. rynek ponownie się otworzył, ale nie zaszły żadne widoczne zmiany; większość transakcji wygasła jak dotychczas, a dzienne limity pozostały.

Giełda została zamknięta bez powiadomienia w styczniu 2017 r., chociaż osoby powiązane z programem nadal przyjmowały fundusze.

Kalendarium dalszych losów OneCoin:

onecoin.jpg.23f2ac018aa317636e9b78f3269894f1.jpg2015
30 września 2015 r. bułgarska Komisja Nadzoru Finansowego (FSC) wydała ostrzeżenie o potencjalnym ryzyku związanym z nowymi kryptowalutami, podając jako przykład OneCoin. Po ostrzeżeniu OneCoin zaprzestał wszelkiej działalności w Bułgarii i zaczął wykorzystywać banki w innych krajach do obsługi przelewów od uczestników.

2016
W lutym 2016 r. brytyjska gazeta Daily Mirror napisała, że OneCoin/OneLife to oszustwo polegające na szybkim wzbogaceniu, nazywając go „praktycznie bezwartościowym”.

Firma i program znajdują się na listach obserwacyjnych wielu organów; wśród nich są władze Bułgarii, Finlandii, Szwecji, Norwegii i Łotwy. Władze w wielu krajach ostrzegały przed potencjalnym ryzykiem związanym z biznesami takimi jak OneCoin i wszczynały postępowania przeciwko osobom powiązanym z OneCoin, w tym CEO Ruji Ignatovej i jej bratu Konstantinowi Ignatovowi.

W marcu 2016 roku Stowarzyszenie Sprzedaży Bezpośredniej w Norwegii ostrzegło przed OneCoin, porównując go do piramidy.

W grudniu 2016 r. włoski urząd antymonopolowy (Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato) „przyjął tymczasowy nakaz sądowy przeciwko firmie One Network Services Ltd., zajmującej się promocją i rozpowszechnianiem kryptowaluty OneCoin…” oraz jej przedstawicielom we Włoszech , opisując swoją działalność jako „nielegalny piramidowy system sprzedaży” („sistema di vendita piramidale vietato dalla legge”) i nakazując zaprzestanie promocji i sprzedaży OneCoin we Włoszech  27 lutego 2017 r., po zakończeniu dochodzenia, AGCM wydał zakaz cała aktywność na OneCoin do odwołania.

W grudniu 2016 r. Węgierski Bank Centralny wydał ostrzeżenie, że OneCoin jest piramidą finansową, a w tym samym roku w Chinach kilku członków i inwestorów OneCoin zostało aresztowanych i skonfiskowano aktywa o wartości 30,8 mln USD

2017
W marcu 2017 r. Chorwacki Bank Narodowy (HNB) zalecił społeczeństwu „zachowanie dużej ostrożności” przy decyzjach dotyczących OneCoin, zauważył, że operacje OneCoin nie są nadzorowane przez HNB, i ostrzegł, że ewentualne straty zostaną w pełni poniesione przez inwestorzy.

23 kwietnia 2017 r. indyjska policja aresztowała 18 osób w Navi Mumbai za zorganizowanie imprezy rekrutacyjnej OneCoin. Policja wzięła udział w wydarzeniu pod przykrywką, aby ocenić oskarżenia, zanim postanowili działać. Dalsze badania rozpoczęto z zamiarem odkrycia wyższych poziomów piramidy. W maju dochodzenie odzyskało 24,57 rupii rupii (3,49 mln USD) na dziewięciu rachunkach bankowych. Kolejne 75 crores rupii (10,65 mln USD) zostało przekazanych, zanim władze były w stanie je przejąć. Na początku maja aresztowano jeszcze dwie osoby, a z kont bankowych skonfiskowano kolejne 24 crores (3,41 mln USD). Specjalny zespół śledczy składający się z 15 osób, w tym 4 asystentów inspektorów policji, został utworzony pod przewodnictwem starszego inspektora policji Shivaji Awate z określonym celem podążania śladem pieniędzy i prawdopodobnie doprowadzenia do dalszych aresztowań.

W dniu 27 kwietnia 2017 r. niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (BaFin) wydał nakazy zaprzestania działalności Onecoin Ltd w Dubaju i OneLife Network Ltd w Belize. Urząd stwierdził, że handel OneCoins był nieuczciwym handlem „środkami własnymi”.

W dniu 28 kwietnia 2017 r. Bank of Thailand wydał ostrzeżenie przeciwko OneCoin, stwierdzając, że jest to nielegalna waluta cyfrowa i nie powinna być używana w handlu.

W dniu 29 maja 2017 r. Międzynarodowa Komisja Usług Finansowych w Belize (IFSC) wydała ostrzeżenie, że OneLife Network Ltd prowadzi działalność handlową bez licencji lub zezwolenia IFSC lub jakiegokolwiek innego organu. OneLife Network Ltd otrzymał polecenie zaprzestania prowadzenia nielegalnej działalności handlowej.

16 czerwca 2017 r. dyrektor generalny OneCoin Ltd. twierdził, że OneCoin jest licencjonowany przez rząd wietnamski, że legalnie dozwolone jest używanie ich jako waluty cyfrowej i że była to pierwsza kryptowaluta w Azji oficjalnie licencjonowana przez jakikolwiek rząd. 20 czerwca 2017 r. wietnamskie Ministerstwo Planowania i Inwestycji (MPI) wydało oświadczenie, że dokument, którego OneCoin wykorzystał jako dowód, był sfałszowany. Oświadczyli, że dokument jest niezgodny z przepisami MPI i że osoba, która rzekomo go podpisała, nie znajdowała się na stanowisku, na które ten dokument wskazywał w momencie jego tworzenia. MPI ostrzegł osoby fizyczne i przedsiębiorstwa, aby były czujne, jeśli napotkają ten dokument w trakcie prowadzenia działalności.

10 lipca 2017 r. Ruja Ignatova, prezes, została oskarżona w Indiach o oszukiwanie inwestorów w ramach indyjskiego śledztwa.

2018
W dniach 17 i 18 stycznia 2018 r. na prośbę prokuratury w Bielefeld w Niemczech bułgarska policja wtargnęła do biura OneCoin w Sofii. W sprawie i śledztwie wzięła udział niemiecka policja i Europol. Przebadano również 14 innych firm powiązanych z OneCoin i przesłuchano 50 świadków. Serwery OneCoin i inne dowody materialne zostały skonfiskowane.

W dniu 3 maja 2018 r. Centralny Bank Samoa (CBS) zakazał wszelkich transakcji walutowych związanych z OneCoin i OneLife. Bank wcześniej w marcu wydał ostrzeżenie dotyczące OneCoin. CBS opisuje OneCoin jako piramidę wysokiego ryzyka.

2019
W dniu 21 listopada 2019 r. Sąd Federalny Nowego Jorku uznał prawnika Marka Scotta winnym prania pieniędzy i oszustw bankowych za jego rolę w wyprowadzaniu 400 mln USD z USA.

24 listopada 2019 r. BBC opublikowało szczegółowe śledztwo w sprawie OneCoina i Ignatovej zatytułowane Cryptoqueen: Jak ta kobieta oszukała świat, a potem zniknęła. Dziennikarze uważają, że Ignatova mieszka we Frankfurcie pod fałszywą tożsamością.

2020
W 2020 r. Pliki FinCEN wykazały, że BNY Mellon przetworzył 137 mln USD dla podmiotów powiązanych z OneCoin. 

2021
Firmy OneCoin, Ruja Ignatova i Gilbert Armenta dostały status niewypłacalnych w toczącym się procesie w USA.

onecoin2.thumb.jpg.cd31826ac4a133d43307587211bdb09c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use