Jump to content

Cardano (ADA) - informacje ogólne


Renoirdaniel
 Share

Recommended Posts

2060575838_cardano-ada.thumb.png.43bc32902f48950b43701babce8e6dd4.pngCardano – sieć blockchain oparta na Proof of Stake (PoS), który jest jednym z rodzajów algorytmów konsensusu dla sieci blockchain. Jest rozwijana jako zdecentralizowana platforma programistyczna aplikacji (DApp), z blockchainem obsługującym wiele aktywów (ang. multi-asset ledger) i weryfikowalną inteligentnymi kontraktami (ang. smart contracts). Wewnętrzną kryptowalutą Cardano jest Ada (symbol: ₳).

Historia
Platforma rozpoczęła rozwój w 2015 roku i została uruchomiona w 2017 roku przez Karola Hoskinson (współzałożyciela Ethereum i BitShares).
Kryptowaluta Ada zadebiutowała z kapitalizacją rynkową w wysokości 600 milionów dolarów. Pod koniec 2017 roku miała kapitalizację rynkową w wysokości 10 miliardów dolarów, w 2018 już 33 miliardy dolarów. Obecnie z wartością 40,5 miliardów dolarów (stan na dzień 29.07.2021) jest jedną z pięciu kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej.

Technicznie?
W przeciwieństwie do wielu innych blockchainów, Cardano nie opiera się na podstawach technicznych zaczerpniętych z Bitcoin lub innych systemów kryptowalut. Zamiast tego IOHK (firma technologiczna założona przez Karola Hoskinson i Jeremy Wooda) rozpoczęła współprace z wiodącymi na świecie naukowcami w zakresie badań podstawowych, z których większość podlega wzajemnej ocenie akademickiej. Wszystkie badania i specyfikacje techniczne i inne działania związane z rozwojem Cardano, są dostępne publicznie. Cardano zostało zaprojektowane przez globalny zespół ekspertów, z dyscyplin takich jak systemy rozproszone, języki programowania, teorię gier i jest opracowywane wspólnie z IOHK, Fundacją Cardano i Emurgo.

IOHK rozwija technologię, Fundacja Cardano jest odpowiedzialna za nadzór nad rozwojem i promocją Cardano, a Emurgo napędza komercyjne wdrożenie. Wymienione podmioty są „opiekunami”, ponieważ sieć jest w pełni zdecentralizowana (od 31.03.2021 godz. 21:44:51 GMT) i to społeczność decyduje o jej przyszłości poprzez zaawansowane funkcje zarządzania.

Cytat

 

Rozwój Cardano został podzielony na pięć er: Byron, Shelley, Goguen, Basho i Voltaire. Każda era koncentruje się wokół określonych zestawów funkcji wymienionych w planie prac (ang. roadmap). Prace nad każdą erą odbywają się równolegle.


 


 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use