Jump to content

Goguen - Inteligentne kontrakty (3 era rozwoju Cardano)


Renoirdaniel
 Share

Recommended Posts

Goguen.JPG.a12dd16bab9cf2f22c691e7800508af2.JPGWraz z integracją inteligentnych kontraktów era Goguen stanowi duży krok naprzód w zakresie możliwości sieci Cardano. Tam, gdzie era Shelleya decentralizuje rdzeń systemu, Goguen dodaje możliwość tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (DApps) na solidnych podstawach Cardano w zakresie recenzowanych badań i rozwoju o wysokiej pewności.

Prace dla Goguen toczą się równolegle z Shelley, a po ich zakończeniu użytkownicy ze środowisk technicznych i nietechnicznych będą mogli tworzyć i realizować funkcjonalne inteligentne kontrakty w sieci Cardano. Jednym z celów ery Goguena było stworzenie Plutusa, specjalnie zbudowanego języka programowania inteligentnych kontraktów i platformy wykonawczej wykorzystującej funkcjonalny język programowania Haskell. Plutus jest już dostępny do testowania i wnosi korzyści płynące z programowania funkcjonalnego do tworzenia inteligentnych kontraktów. Pozwala również jednej bazie kodu na obsługę komponentów zarówno w łańcuchu, jak i poza nim, poprawiając spójność i użyteczność środowiska programistycznego w porównaniu z istniejącymi implementacjami inteligentnych kontraktów.

Era Goguen obejmuje również prace nad udostępnieniem Cardano szerszej publiczności za pośrednictwem Marlowe, umożliwiając ekspertom finansowym i biznesowym bez wcześniejszej wiedzy technicznej tworzenie inteligentnych kontraktów. Marlowe to język wysokiego poziomu, specyficzny dla domeny (DSL) dla kontraktów finansowych, który jest zbudowany na Plutusie. Marlowe jest dostarczany z Marlowe Playground, łatwą w użyciu platformą do tworzenia aplikacji, z której mogą korzystać osoby niebędące programistami do tworzenia inteligentnych kontraktów finansowych. Razem Marlowe i Marlowe Playground upraszczają proces tworzenia inteligentnych umów dla aplikacji finansowych, umożliwiając ekspertom w danej dziedzinie bezpośredni wkład bez konieczności posiadania głębokich umiejętności programistycznych. Połączenie Plutusa i Marlowe'a umożliwi nową klasę inteligentnych kontraktów na poziomie korporacyjnym o sprawdzonej funkcjonalności, które mogą stanowić podstawę wdrożeń na dużą skalę w świecie rzeczywistym.

Oprócz dodania funkcjonalności w postaci inteligentnych kontraktów, Goguen zobaczy również ulepszenia w podstawowej ofercie Cardano. Co najważniejsze, dodanie księgi wielowalutowej jeszcze bardziej rozszerzy użyteczność Cardano, umożliwiając użytkownikom tworzenie nowych tokenów obsługiwanych natywnie. Umożliwi to tworzenie tokenów zamiennych i niewymiennych, wspierając tworzenie nowych kryptowalut na Cardano oraz tokenizację wielu rodzajów aktywów cyfrowych i fizycznych. Kolejną korzyścią będzie łatwiejsza integracja inteligentnych kontraktów i DApps obejmujących wiele kryptowalut.

Era Goguen oznacza skokową zmianę w możliwościach Cardano, otwierając drogę do rozwoju zdecentralizowanych aplikacji inteligentnych kontraktów na poziomie przedsiębiorstwa, o znaczeniu krytycznym, z jeszcze bardziej ekscytującymi rzeczami, które nadejdą w epoce Basho i Voltaire.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use